Rattery Garden Show and Sports 2018


Back to Parish Information

RATTERY GARDEN SHOW AND SPORTS
2018 CHAIRPERSONS REPORT

Download report as a PDF file

Hello everybody

A very big thank you to everyone who contributed to this years Rattery Garden Show and Sports 71st year.  Especially to all the committee and volunteers who gave of their time and hard work preceding, during or after the event.  Also a special thanks to our new helpers who helped tired stall holders to have a break during their busy day. 

Great to see new faces helping with erecting and dismantling the marquee.  Namely Nick, Robert Hatt, Robert and Martin Carol, Mike and Heather with our seasoned team of Bill and Val and Richard.    Equally grateful to all regular helpers plus Phil Barrington, Robert and Martin on Thursday evening setting out the sports track etc.   Thanks to Peter Smerdon for supplying wooden stakes for spectator/ athlete zones and mowing grass for the track events and stall holders.  Many thanks to Anthony Coaker for driving the tractor with post driver attachment and family for placing stakes with Colin who also removed them at show end.

Also a big thank you to Peter Smerdon for supplying straw bales and setting out the cross country race. To Anthony Coaker for the Obstacle race and all involved with Setting up stalls, bbq’s , bar, hall exhibits, gazebo’s, bunting, signage, cordage, litter bins and countless other jobs done by our great team of volunteers. 

The Hall was managed superbly as always by Richard Haigh and Alison Samuels who arranged with their stewards all the exhibits for the many classes which were up on any previous year.  A big thank you to Angela Smerdon and her team for all the refreshments available throughout the day. 

Also our judges and their stewards who spend several hours debating and categorising the many exhibits and awarding the relevant prizes to successful entrants. Thank you to our five new judges namely Margaret Macbean, Margaret Burdge – domestic classes, Mr Pook for flowers, Vicki Archer for art and handicrafts and Steph Bradley for the children’s section. Also our regular judges Brian Griffiths and Jo for produce,  Vicki Pearce for flower arrangements.  We trust that they are available for judging for us next year.

 In the reserve car park, we thank Jim Thompson for bringing three classic cars and to Gordon Raymont and team for bringing three vintage tractors and a land rover.  The Marquee was stationed in the sports field this year and worked very well there. A big thank you to Will and his team for supplying beers, ciders, wines and soft drinks all day and donating kegs of alcohol as well as prizes for the dog races.  Adjoining the marquee, the lamb roast was run and supplied by Mark and Deborah Daymen and family which was eaten to the last morsel along with pork sausages.

The stalls run by Linda – face painting, Jan and Alan  – Ice Creams with help from Kelly,  Raffle -  Joy, Rachel and Tony, Coconut Shy- Don  and Craig,  Crock Smash -  Bill and Phil and Robert, Welly Wanging - Miles and Ben, Hoopla – Heather and Ben.  Thanks guys and gals for all your hard work in the relentless heat.

Ian Samuels and Anthony Coaker and Peter Smerdon as race officials and commentator Ken Creber managing the PA System.  Also, to Peter for organising the parade of vintage vehicles. Not forgetting the gate and car parking ably managed by John, Phillip and Mike. Thank you to our Treasurers Lin and Buz for all their hard work in managing the shows financial affairs on the day and beyond.  Thank you to Mark and Deborah, Mark and Janet Causey and Tom Foreward for use of their fields to run our show and to all those who kindly donated prizes and donations. 

A sad note to the proceedings was announced on opening the show.  The loss of Alan Gautry to whom we dedicated this years show.  Alan was a stalwart helper with our show and in many aspects of the village hall.  In his memory a park bench with an inscription donated by the hall and show committees has been placed outside the hall entrance.  This was unveiled by Kay his wife and daughter Kelly.  Further news reached us that Ken Bovey who has exhibited in our show for more than sixty years since aged seven had a nasty fall which resulted in a broken hip, friends helped display his entries and Ken won again with his excellent vegetables.  Chrissy Sparkes who was unable to steward in the handicrafts this year due to illness did grace us with her presence for an hour or so.  We wish these and others with afflictions and loss our very best wishes.

A special thank you to Bill, Val, Richard,  Alison and Peter for getting me through my first year as chairperson.

The last big thanks go to our own villagers and visitors from far and wide and also those holidaying here.  Your support and enthusiasm in taking part makes our efforts worthwhile.

Report by Andy Burdge  2018 Chairperson and Secretary of The Rattery Garden Show and Sports

Picture care of Martin de Wolf

Garden Show

Trophy

Awarded to

Criteria

Section

Winner 2018

A Perpetual Challenge Cup presented by the late Mr. J. H. Parsons

Parishioner

Most points 

Section A, excluding class 28

Ken Bovey

The Church House Inn Challenge Cup

Exhibitor

Most points 

Section A, excluding class 28

Ken Bovey

The 21st Anniversary Silver Challenge Bowl presented by Mr and Mrs F.C. Pidgeon

Parishioner

Most points 

Flowers Section, classes 32 to 55 

Dot Underhill

The Rattery Post Office Trophy, presented by Jenny and George Gornall

Exhibitor

Most points 

Flowers Section, classes  32 to 55 

Dot Underhill

A Perpetual Challenge Cup

Exhibitor

Most points 

Section B  

Mary-Lou Coker

A Perpetual Challenge Cup

Exhibitor

Most points 

Section D

Joe Brownlie

The Frank Pidgeon Perpetual Cup

Parishioner

Best exhibit

Section A, excluding class 28

Ray Willis

A Perpetual Challenge Cup, presented in memory of Fern Bovey

Exhibitor

Best exhibit

Vegetable classes 1 to 27  

Alan Terry

A Perpetual Challenge Cup, presented by Ted Stooke

Exhibitor

Winner

Winner of special class 28

Ken Bovey

A Perpetual Challenge Cup, presented by Mr C. J. Eales

Exhibitor

Best exhibit

Flowers Section, classes 32 to 55  

Phyllis Mumford

A Perpetual Challenge Vase, presented in memory of Beryl Thompson

Exhibitor

Best exhibit

Section C

Heather Burdge

A Perpetual Challenge Vase

Exhibitor

Winner

Novice flower arrangement,
class 85

Valerie Kirkin

A Perpetual Challenge Cup, presented by Hedley Finch

Local Child, 12-16 yr.

Most points

Section E, classes 105 to 117

Isobel Farrow-Jones

A Perpetual Challenge Cup, presented by Hedley Finch,

Local Child, 8-11 yr.

Most points

Section E, classes 105 to 117

Alana White

A Perpetual Challenge Cup, presented by Eddy White

Local Child, 4 - 7 yr.

Most points

Section E, classes 105 to 117

Poppy Dayment

Sports

Trophy

Awarded to

Criteria

Section

Winner

Sports Cup (Boys)

Local Boy under 16

Most points

Sports

Josh Gibbs

Hatchlands Sports Cup

Local Girl under 16

Most points

Sports

Sophie Thomson

Victor Coker Shield

Local Lady over 16

Most Points

Sports

Jessica Jamin

Sarah Dament

Stooke Shield for Cross Country Race

Competitor

Winner

Cross Country

Lewis Colwell

Eric Smerdon Plate for Cross Country Race

Lady competitor

First placed

Cross Country

Carrie Robertson

Junior Cross Country Stephen Dinniss Memorial Cup

Under 16 competitor

First placed

Cross Country

Lewis Colwell